Novinky
Hlavná

COMEX BLOG - OTEC A SYN V KAMIÓNE

Pripravili sme si pre Vás rozhovor s našou šoférskou dvojicou – otca a syna. Otec Milan Čuga a jeho syn Michal pôsobia v našej firme na preprave potravín. Podelili sa s nami o ich šoférske začiatky, skúsenosti a aj zážitky z práce.

Ako ste sa obaja rozhodli pre povolanie šoféra kamiónu?

Michal:  „S otcom som chodil od útleho veku cez letné a zimné prázdniny a vždy som sa ťahal za ním. Bavilo ma to a stále baví možno aj preto už dnes jazdím aj ja. Nie je to o tom, že keď človek sedí vo väčšom aute je veľký frajer, skôr o tom či k tomu má vzťah. Aj keď nejazdím dlho a vidím, že niektorí ľudia stále čakajú na to kedy spravím chybu aby mohli povedať, že som ešte na to mladý, ale nemám v pláne sa volantu pustiť. Môjho otca v technike jazdy nedobehnem, ale budem sa snažiť byť v tom rovnako dobrý ako on”.

Milan: „Ako malý chlapec som počúval a sledoval kamióny pri nás na hlavnej ceste. Počúval som, kedy bude šofér radiť rýchlosti, pretože automaty ešte neboli. Počúval som silu motora a hluk gúm a nevedel som sa dočkať, kedy tak budem môcť šoférovať už aj ja.“

Čo je na práci šoféra kamiónu pre Vás najkrajšie a čo naopak najťažšie pri práci?

Michal: „Nakoľko obidvaja pracujeme cez deň aj v noci, tak je niekedy krásne pozerať sa na východy a západy slnka, rôzne zmeny počasia. Je super stretávať priateľov na ceste a zablikať si s nimi. Občas je problém so vstávaním ale to je najmenej, telo znesie. Ide len o to ako máte nastavenú hlavu”.

Milan: „Najkrajšie je pre mňa spraviť všetky úkony pri nákladke správne, dostať papiere a vyraziť smer cieľ. Užívať si pohodli, ktoré mi kamión pri jazde ponúka, užívanie si slobody pri jazde. Počúvanie príjemnej hudby, ale v kopcoch je najlepšie počúvať zvuk celej súpravy“.

Aké sú najväčšie rozdiely vo Vašom štýle šoférovania a dávaš ako otec synovi rady čo, kde a ako zlepšiť?

Michal: „Snažím sa mu v jazdení čo najviac podobať, pretože on vždy hovoril vetu, ktorú si pamätám “jazdím ako na svojom a ako za svoje”.

Milan: „Keďže som syna pravidelne brával od malička so mnou do práce, ani som si neuvedomoval, že on všetko už nabral časom – skúsenosti, orientácia, spôsob a hlavne pracovný prístup. Určite boli aj dáke rady, ale každý má svoj štýl a prístup. Za tie roky, ktoré so mnou strávil v kamióne si musí zobrať to najlepšie.“

Máte nejaké spoločné zážitky z ciest alebo nejakú vysnenú destináciu, do ktorej by ste chceli cestovať na kamióne?

Michal: „Spoločných zážitkov máme po tých rokoch myslím na rozdávanie, keďže sa s ním vozím od mala samozrejme sú aj dobre aj zlé. Musím povedať, že keby mám možnosť ešte aspoň na týždeň jazdiť s otcom, hneď by som to bral”.

Milan: „Zážitkov máme mnoho, rovnako aj veľa spoločných fotografíí a videí. Veľmi rád sa na ne niekedy pozerám a spomínam. Môj sen je skúsiť si niekedy jazdu v Austrálii s ťahačom, ktorý má tri návesy a jazdí aj 3000 km.

A aké odporúčania by ste dali novým šoférom, ktorí by mohli pracovať pre spoločnosť Comextrans?

Michal: „Odporučil by som mu navštíviť tých správnych ľudí ktorí mu o tom povedia viac. Mne sa však ako mladému šoférovi vo firme veľmi páči. Kvoli skúsenostiam, ktoré získavam.”

Milan: „V Comextrans si nový šofér môže vybrať na akú prácu chce robiť. Či jazdiť na Slovensku alebo v zahraničí. Či chce voziť potraviny alebo bežný spotrebný tovar. Či chce ťahať chladiaci alebo plachtový náves. Rovnako si môže vybrať prácu aj podľa toho či chce byť každý deň doma. Skúsený šofér si vie vybrať, čo chce robiť a mladému to na firme vedia pomôcť zistiť.“